Balandžio 2-oji – Pasaulinė autizmo supratimo diena

virselis-230[1]                                        Biblioteka rekomenduoja ——–>

Mark Haddon. Tas keistas nutikimas šuniui naktį. – Vilnius: Tyto alba, 2004.

Pasaulis nesustabdomai lekia išradimų keliais. Aikčiodami dėl naujovių ir skubėdami viską išbandyti, pamirštam atkreipti dėmesį į tai, kas arčiausiai mūsų ir kas turėtų būti svarbiau už viską – žmones. Viso pasaulio žmones. Pamirštam juos pažinti  kitaip atrodančių, keistai besielgiančių. Čia apie tuos, kurie kitokie, nes serga. Serga, nes gamta suklydo.

Ši knyga yra būtent apie vieną tokį – kitokį herojų. Jis – penkiolikmetis Kristoferis, sergantis Aspergerio sindromu, viena iš autizmo formų. Tai vystymosi sutrikimas, pasireiškiantis sunkumais bendraujant, fizinio – emocinio kontakto problemomis. Ši liga neišgydoma, tačiau sergantysis gali integruotis į visuomenę, mat pasižymi labai išvystytu intelektu. Kitaip tariant, jam neegzistuoja emocijos, jos tik gąsdina ir verčia jaustis nesaugiai, jam egzistuoja tik protas ir logika. Štai būtent toks ir yra Kristoferis. Jis tvirtina, kad žmonės priimdami sprendimus dažnai vadovaujasi intuicija, bet sužinoti teisingą atsakymą padeda tik protas. Jis laisvai dėsto mokslinę informaciją apie astronomiją, mediciną, matematiką, filosofiją ir pan. Tačiau ima spiegti, muštis arba raitytis ant grindų, jeigu kas nors jį paliečia. Ir tik matematinių uždavinių sprendimas (netgi mintyse) jį nuramina emocinių priepuolių metu.  O štai Kristoferiui sunku suprasti perkeltines prasmes, metaforas ir juokus. Viską priima tiesiogiai, pažodžiui. Dar jis be proto bijo naujų, nepažįstamų vietų. Bet žinot, jokio gailesčio knygoje nejusti. Jokio sentimentalumo “kitokiam“ vaikui. Knyga pasakojama pirmuoju asmeniu, tad tu pats tampi tas vaikas. Tu pats viską matai jo akimis, galvoji jo mintimis. Nepalikta erdvė stebėti jį iš šono, tad nelieka laiko jo gailėtis.

Autorius originaliai pateikia knygoje iškeltą problemą. Autisto pasaulis pateikiamas ne išorės stebėtojo, bet „iš vidaus“ – paties tokio žmogaus akimis. Markas Haddonas kelerius metus dirbo fiziškai ir psichiškai nesveikų vaikų mokytoju. Tad tikrai galima tikėti faktų ir vidinio pasaulio atvaizdavimo autentiškumu. Skaitytojas gali lengvai įsijausti į pagrindinio veikėjo būseną, suprasti jo pasaulio suvokimą, įvertinti tokį žmogų ir kitus – normalius jo aplinkos žmones, pamąstyti apie truputį kitokius nei įprasta jų tarpusavio santykius.

Užsakyti knygą

sveikabiblioteka

Panevėžio miesto savivaldybės viešosios bibliotekos tinklaraštis
Įrašas paskelbtas temoje Datos, Naujienos ir pažymėtas .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s