Ar efektyvi namie pasiūta kaukė?

Pastaruoju metu, kada tampa sudėtinga įsigyti vienkartinių medicininių kaukių ir respiratorių, vis daugiau žmonių apsiima jas siūti patys, dalijasi įspūdžiais bei patarimais viešojoje erdvėje ar su draugais, pažįstamais. Tačiau ką apie pačių rankomis pasiūtų kaukių efektyvumą mano specialistai? Panevėžio miesto savivaldybė dalijasi Užkrečiamųjų ligų ir AIDC centro (ULAC) informacija.

Pasak ULAC medikų, nėra pakankamai mokslinių tyrimų, siekiant išsiaiškinti namie pasiūtų veido kaukių efektyvumą. Visgi Kembridžo universiteto tyrėjai atskleidžia, jog žmonių pasisiūtos medvilnės kaukės sulaiko 50 proc. 0,02–1 mikrono dalelių, chirurginės (medicininės) kaukės – net 80 proc. Tyrime vertintas ir kaukės efektyvumas po 3 valandų nešiojimo. Paaiškėjo, kad drėgmė ir laikas efektyvumui turi labai mažai įtakos. Taip pat nustatyta, kad veido kaukės veiksmingesnės suaugusiesiems, o ne vaikams. Tyrėjų išvada – namie pasiūtas veido kaukes reikėtų naudoti tik neturinti kitų priemonių išvengti oru plintančių infekcijų. Visgi teigiama, kad naudoti pačių pasiūtas kaukes bet kokiu atveju yra geriau nei nieko.

ULAC pabrėžia: medicininių kaukių dėvėjimas yra tik viena iš kvėpavimo takų infekcijų, tarp jų koronaviruso, prevencijos priemonių. Kaukė nesuteikia visiškos apsaugos, todėl žmonės taip pat privalo laikytis rankų higienos reikalavimų, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo.

Be to, ULAC atkreipia dėmesį, kad namie pagamintų kaukių dėvėjimas gali sukelti klaidingą saugumo jausmą – t. y. pamirštamos kitos svarbios prevencijos priemonės. Dar viena problema – veiksmingumą sumažina netaisyklingas kaukės dėvėjimas. Jei apsisprendėte naudoti pasisiūtą kaukę, ULAC siūlo pasiskaityti taisykles. Kadangi medžiaginę kaukę naudosite pakartotinai, tinkamai prižiūrėkite: sudrėkus keiskite kita, skalbkite įprastais skalbikliais, išlyginkite garais ir lygintuvu aukštoje temperatūroje

sveikabiblioteka

Panevėžio miesto savivaldybės viešosios bibliotekos tinklaraštis
Įrašas paskelbtas temoje Naujienos ir pažymėtas , .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s