Geismo kvapas

Biblioteka rekomenduoja —————————->

Rachel Herz. Geismo kvapas: paslaptingas uoslės pasaulis. – Leidykla: UAB „Tobulėjimo projektai“, 2019.

Įkvėpkite, užuodžiate? Jums pasisekė. Uoslė gyvenimą daro visavertį.

Be uoslės neatskirtume obuolio skonio nuo bulvės, stipriai sumenktų seksualinis potraukis ir gebėjimas išsiaiškinti, su kuo biologiškai geriausia susilaukti vaiko. Prarastume gebėjimą pažinti save ir kitus, emocinis pasaulis taptų nykus ir tuščias, nebegalėtume mėgautis maistu, suprastėtų psichinė ir fizinė sveikata.
Bet Jūs turite galimybę pasinerti į paslaptingiausią uoslės pasaulį ir sužinoti, kaip ją panaudodami galite pagerinti ir praturtinti savo gyvenimą.
Taip pat sužinoti:

  • kaip mūsų uoslė susijusi su emocijomis, prisiminimais, elgesiu ir sveikata;
  • kaip kvapai daro įtaką socialiniams santykiams ir ryšiams su šeima;
  • kaip jie sužadina aistrą žmonėms ir maistui;
  • kaip sužadina arba nuslopina seksualinį potraukį;
  • kaip veikia tai ką matome ar ką perkame parduotuvėje;
  • kodėl mums patinka arba nepatinka kvapai;
  • išsiaiškinti tiesas ir mitus apie aromaterapiją ir feromonus.
    Užsakyti knygą

Galite paskaityti ištrauką iš šios knygos „Vieną dieną, maždaug prieš dvejus metus, man bedirbant savo kabinete, sučirškė telefonas. Skambinusysis prisistatė esęs Bilas Adamsas (Bill Adams), gerai žinomo Floridos advokatų biuro partneris. Jis paaiškino turįs bylų, kurios dalyvė – automobilio avarijoje uoslę praradusi moteris, todėl jiems reikalingas uoslės pojūčio specialistas, galintis nustatyti šio ieškinio pagrįstumą ir mąstą. Jis norėjo sužinoti, ar sutikčiau būti eksperte šioje byloje.

Džesika Ros buvo 28 metų neseniai ištekėjusi moteris, dirbanti buhalterinės apskaitos įmonėje. Grįždama iš vakarėlio namo ji sėdėjo galinėje sėdynėje, kai į jos automobilį greitkelyje rėžėsi sunkvežimis. Ji buvo nusviesta į priekį ir atsitrenkė į priekines sėdynes ir stiklą. Didžiausias smūgis teko veidui, ypač nukentėjo sritis aplink akis ir kaktą. Per mažiau nei metus jai jau buvo atliktos trys operacijos. Džesikos kaukolės lūžiai buvo ties antakiais, todėl smarkiai nukentėjo už jos esanti smegenų dalis, būtent už uoslę atsakinga sritis – uodžiamasis stormuo ir uoslės žievė. Neuronus nosyje nuo uodžiamojo stormens smegenyse skiria labai plonas ir trapus kaulas, vadinamas akytąja plokštele. Ši plokštelė turi tūkstančius mažų angelių, pro kurias uoslės receptorinių neuronų galai (vadinami aksonais) patenka į smegenis. Patyrus stiprų smūgį į priekinę galvos dalį, akytoji plokštelė išmušama iš vietos, todėl nukertami per ją einantys gležni uoslės receptoriniai aksonai. įsivaizduokite peiliu nupjaunamą voratinklį. Kai aksonai nutraukiami, uoslės nervas miršta ir uoslė prarandama. Aksonai negali atsinaujinti, todėl uoslė prarandama visam laikui. Daugybė priekinės dalies galvos traumų gali baigtis uoslės praradimu, pavyzdžiui, tokia lemtis dažnai ištinka futbolininkus, kurie žaidimo metu patiria stiprius smūgius į veidą. Dėl kaukolės lūžio Maiklas Hatčensas tapo anosmiku. 

Paaiškinęs situaciją, Adamsas paklausė mano nuomonės, ar per automobilio avariją Džesika galėjo prarasti uoslę. Žinoma, būtent tokia ir buvo mano nuomonė. Jis taip pat paaiškino, kad nors Džesikai jau prieš kelis mėnesius buvo aišku, jog prarado uoslę, ji tik dabar pradėjo suprasti šio sutrikimo rimtumą. Dabar Džesika buvo pasirengusi pateikti ieškinį šalims, atsakingoms už jai sukeltą anosmiją ir gyvenimo kokybės suprastėjimą. Adamsas taip pat užsiminė, kad dar prieš skambindamas man peržiūrėjo prieinamus dokumentus, tačiau nerado jokio teisinio precedento ar medicininių įrodymų, galinčių patvirtinti anosmijos padarinių rimtumą. Amerikos medicinos asociacijos parengtame „Negrįžtamo organizmo funkcijų netekimo vertinimo vadove“ nurodoma, kad uoslės ir skonio pojūčių praradimas laikytinas labai menkai paveikiančiu gyvenimo kokybę, ir įvertintas tik 1-5 proc., o regėjimas – 85 proc. Ar nepaisydama to, kad uoslės praradimo svarba taip sumenkinta, galėčiau padėti įrodyti Džesikos negalios rimtumą? Ar tai būtų galima prilyginti regos praradimui?

Kai su manimi susisiekė Džesikos advokatas, jai vėl buvo atliekama kosmetinė operacija. Jos gydytojų teigimu, jokių centrinės nervų sistemos pažeidimų nėra, ji laikoma fiziškai ir protiškai sveika, tik uoslė prasta. Siekiant patvirtinti jos pretenzijas, Džesikai buvo atliktas kvapų atpažinimo testas*, kurio rezultatai patvirtino visišką anosmiją. Aš buvau tikra, kad uoslė prarasta negrįžtamai. Paprašiau Adamso suorganizuoti pokalbį telefonu su Džesika, kad sužinočiau, kaip jai sekasi gyventi su šia diagnoze.

Kelias valandas klausinėjau Džesiką apie visus jos gyvenimo aspektus. Ji man pasakė, kad jaučiasi atskirta nuo kitų žmonių ir, dar blogiau, savojo aš. Ji manė, kad dabar yra niekam tikusi namų šeimininkė, nebegalinti pasirūpinti kitais, jos nebedomina seksualinis artumas, anksčiau buvusi labai draugiška, o dabar kiek įmanoma vengia užmegzti socialinius ryšius.  Labiausiai Džesika skundėsi dėl emocinio gyvenimo po avarijos, nes jautėsi labai prislėgta. „Vyras sako, kad pasikeitė mano asmenybė“, – prasitarė. Man paprašius įvardyti tuos pokyčius, ji pasakė, kad po avarijos tapo irzlesnė, jaučia prieštaringus jausmus kitiems žmonėmis, jai mažiau rūpi, ką apie ją galvoja kiti, dažnai būna liūdna ir verkia. Ją kankino vis stipresnis nerimas, kad bet kada gali nutikti kažkas.“

sveikabiblioteka

Panevėžio miesto savivaldybės viešosios bibliotekos tinklaraštis
Įrašas paskelbtas temoje Naujienos, Naujos knygos ir pažymėtas , .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s