Panevėžio gydytojų draugijų veikla 1922 – 1940 metais

Panevėžio gydytojų draugija (PDG)

Panevėžio gydytojų draugijos (PDG) steigimas

Iniciatyvinė Panevėžio apskrities ligoninės gydytojų grupė 1922 metais nutarė atkurti Panevėžio gydytojų draugiją (PGD). Šiais metais sukanka 100 metų kaip buvo atkurta Panevėžio gydytojų draugija.

Gydytojai A. Didžiulis, Š. Meras, E. Golombekas, J. Gurvičius ir kiti sukūrė draugijos įstatus ir įteikė juos Panevėžio apskrities viršininkui.

Panevėžio gydytojų draugijos dokumentas. 1922, paimta iš  (www.viga.lt)

Pareiškime nurodė valdybos sudėtį: pirmininkas Š. Meras, vicepirmininkas dr. E. Golombekas, sekretoriai: dr.V. Gusevas ir  gydytojas A. Didžiulis, iždininkas  dr. J. Gurvičius.
Panevėžio gydytojų draugijos prašyme Panevėžio apskrities viršininkui rašoma: ,,Todėl prašome Tamsta peržiūrėjus draugijos įstatus įregistruoti ir apie įregistravimą pranešti draugijos pirmininkui dr. Š. Merui, Respublikos g. Nr. 33ˮ.

Gydytojų draugijos prašymas buvo priimtas ir 1922 metų rugpjūčio 18 d. buvo atkurta Panevėžio gydytojų draugija (1898 m. įsteigtos Panevėžio draugijos darbą nutraukė prasidėjęs Pirmasis pasaulinis karas).

Panevėžio gydytojų draugijos (PDG) įstatai

Panevėžio draugijos įstatuose teigiama, kad draugijos tikslas: kelti gydytojų kvalifikaciją, rūpintis žmonių sanitarija ir sveikata, laikytis etikos taisyklių ir kt.

Savo iškeltiems tikslams siekti  reikalinga  – rengti paskaitas, pristatyti preparatus, steigti ambulatorijas, gailestingųjų seserų kursus, sveikatos priežiūros klausimais bendradarbiauti su savivaldybių pareigūnais, dirbti visuomenės sanitarinio švietimo kryptimi, rengti parodas tuo laiku aktualiomis venerinių ir užkrečiamųjų žarnyno ligų temomis ir kt.

Panevėžio gydytojų draugijos dokumentas. 1922, paimta iš  (www.viga.lt)

Visuotinas Panevėžio gydytojų draugijos (PGD) narių susirinkimas yra aukščiausias draugijos organas. Susirinkime svarstoma praeitų metų apyskaita, naujiems metams  tvirtinama  sąmata, renkama valdyba, revizijos komisija ir kt. Draugija turi teisę  turėti atspaudą, daryti sutartis, dalyvauti teisme kaip juridinis asmuo, gali įsigyti judamąjį ir nejudamąjį turtą. Buvo numatyta, kad likvidavus PGD turėtas turtas perduodamas Lietuvos universiteto Medicinos fakultetui ir kt.  

Įstatus pasirašė iniciatoriai – pirmininkas Š. Meras, dr. V. Gusevas, E. Golobek. Laikinos draugijos valdybos nariai: J. Gurvičius, sekretorius – A. Didžiulis, sekretorius. Įstatai užregistruoti Panevėžio m. ir apskrities viršininko raštinėje 1922 metų rugpjūčio 18 d.

Panevėžio apskrities savivaldybės tarnautojų anketos lapas

Panevėžio apskrities savivaldybės tarnautojams stojantiems į draugiją buvo būtina užpildyti anketos lapą ir nurodyti duomenis apie save: vardas, pavardė, pareigos, gimimo metai ir vieta, socialinė kilmė, socialinė padėtis, tautybė, mokslo centras, partijos priklausomybė ar ne, iš kur ir kada atvyko, gyvenamoji vieta ir t.t.

Pagal to meto galiojančius kontrolės  įstatymus, Panevėžio miesto visuomeninės organizacijos privalėjo Policijos nuovados viršininkui raštu pranešti apie pasikeitusią organizacijų veiklą, valdybos  sudėtį ir kt.

Panevėžio gydytojų draugijos dokumentas. 1922, paimta iš  (www.viga.lt

Tuo pat metu  Policijos viršininko pareigūnas privalėjo šias gautas žinias perduoti apskrities viršininkui. Visuomeninių organizacijų vadovai sulaukdavo perspėjimų dėl laiku nepateiktų ataskaitų.
Tokį priminimą buvo gavusi  Panevėžio gydytojų draugija, kuriame buvo rašoma :
,,Panevėžio apskrities viršininkas,
Panevėžio miesto policijos nuovada
Ispėju, kad Panevėžio gydytojų draugijos valdyba, kad ateityje reguliariai pranešinėtų man apie kiekvieną naujai perrinką ar pasikeitusį valdybos sąstatą “.
Panevėžio gydytojų draugija  nurodymus vykdė stropiai, tai patvirtina Lietuvos centriniame valstybės archyve (LCVA)  saugomi 1931 ir 1938 metų PGD dokumentai.
Iš: (www.viga.lt

Panevėžio gydytojų draugijos (PGD) veikla

Panevėžio gydytojų draugijos sudėtis

Panevėžio gydytojų draugijos (PGD) veikla buvo publikuojama  žurnale ,,Medicinaˮ. Pavyzdžiui, 1931 metų pradžioje į PGD valdybą ir skyrius buvo priimti sekantys gydytojai: į mokesčių komisiją – T. Gutmanas, A. Babianskas, Repšys; tarifų komisiją – A. Domaševičius, V. Gusevas, Lučno, Repšys, L. Berenšteinas, E. Golombekas;  į receptų komisiją –  E. Golombekas ( vyresnysis), B. Aizinbudas, A. Babianskas; į revizijos komisiją – V. Gusevas, Gernetas, Lučno; kandidatu į valdybą – Z. Burokas; knygyninku – L.Berenšteinas; kasininku –  B. Aizinbudas.
Panevėžio gydytojų draugijos (PGD)  pirmininku patvirtintas gydytojas A. Domaševičius, pavaduotoju T. Gutmanas, sekretoriais – A.  Babianskas ir Sobolis. Iš (www.viga.lt)

Panevėžio gydytojų draugijos (PDG) raštas Panevėžio apskrities viršininkui

Panevėžio gydytojų draugijos dokumentas, 1938

Advertisement

sveikabiblioteka

Panevėžio miesto savivaldybės viešosios bibliotekos tinklaraštis
Įrašas paskelbtas temoje Naujienos. Išsisaugokite pastovią nuorodą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s