Dalinamės gražios iniciatyvos „Namų mama“ informacija

„Namų mama“ tai mamų bendruomenė, kurioje jau esančios mamos padeda besilaukiančioms ar ką tik pagimdžiusioms mamoms – atneša šviežio maisto ir skiria šiek tiek laiko pabendravimui. Iniciatyva veikia nuo gruodžio mėnesio visoje Lietuvoje savanoriškais pagrindais ir tai yra ne specialistų teikiama pagalba.

Jei esi, ar pažįsti neseniai pagimdžiusią mamą, kuriai reikia mamų bendrystės, nuoširdžių pokalbių, palaikymo, o gal jau esi mama ir prisimeni, kaip būna sunku pirmosiomis savaitėmis po gimdymo, turi laiko ir nori padėti naujai mamai, tuomet kviečiame apsilankyti internetiniame puslapyje ir užsiregistruoti https://www.namumama.lt/

Paskelbta temoje Naujienos | Pažymėta | Parašykite komentarą

Panevėžys ir toliau teikia žmonėms su negalia transporto organizavimo paslaugas

Panevėžio miesto savivaldybė informuoja, kad 4 metus mieste žmonėms su negalia pavėžėjimo paslaugą per projektinę veiklą teikė „Socialinis taksi“. Nuo vasario 1 d. projektui nutrūkus ir „Socialiniam taksi“ nutraukus veiklą Savivaldybė sulaukė sunerimusių žmonių skambučių dėl asmenų su negalia pavėžėjimo į sveikatos įstaigas.

Informuoja, kad transporto organizavimo paslaugą asmenims su negalia į sveikatos priežiūros įstaigas teikia Panevėžio socialinių paslaugų centras. Norintys naudotis šia paslauga Panevėžio socialiniam paslaugų centrui turi pateikti prašymą dėl transporto skyrimo, asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, neįgaliojo arba pensijos gavėjo pažymėjimą, medikų siuntimą (jei tokį turi). Detalesnę informaciją galite rasti ČIA.

Transporto organizavimo paslaugos teikiamos darbo dienomis (pirmadienį–ketvirtadienį nuo 7 iki 18 val., penktadienį – nuo 7 iki 16.45 val.) vykstant  į sveikatos priežiūros įstaigas. Išsamesnė informacija teikiama tel. 8 670 30326, el. paštu vilmute.cepaityte@paneveziospc.lt.

Papildomai informuoja, kad Savivaldybė vertina socialinių paslaugų poreikį gyventojams, tad matoma, kad transporto paslaugos poreikis auga. Siekiant užtikrinti transporto paslaugų didesnį prieinamumą ir tai, kad transporto organizavimo paslauga vis dažniau reikalinga ir savaitgaliais, planuojama transporto organizavimo paslaugų plėtra. Žmonės su negalia galės pasinaudoti transporto paslaugomis savaitgaliais, po darbo valandų, organizuoti kelionių į ekonominio, socialinio užimtumo ir kitas jiems aktualias vietas.

Paskelbta temoje Naujienos | Pažymėta , , | Parašykite komentarą

Prisiminkime ,,Rakto skylutės‘‘ simbolį ir rinkimės maisto produktus pažymėtus šiuo ženklu

Ar jums teko matyti „Rakto skylutės“ simbolį? Jis būna pavaizduotas ant pakuotės ir tikrai yra puikiai matomas, todėl galima greičiau išsirinkti sveikatai palankesnius maisto produktus.

„Rakto skylutės“ simbolis žymi produktus, kuriuose įdėta mažiau cukraus, druskos, sočiųjų riebalų, transriebalų, nėra saldiklių, o grūdų turinčiuose gaminiuose išsaugota daugiau maistinių skaidulų.

Kaip rodo Lietuvoje atlikti gyventojų faktinės mitybos tyrimai, gyventojų mityboje jau daugelį metų vyrauja nesubalansuotos ir nepalankios sveikatai mitybos tendencijos. Lietuviai suvartoja ypač daug sočiųjų riebalų, angliavandenių, druskos, valgo nepakankamai daržovių. Nesubalansuota mityba skatina lėtinių neinfekcinių ligų išsivystymą: širdies ir kraujagyslių ligas, vėžį, nutukimą, 2-jo tipo cukrinį diabetą.

Pasistenkime renkantis prekes pastebėti šį simbolį ir rinktis sveikatai palankesnes prekes!

Paskelbta temoje Naujienos | Pažymėta , , | Parašykite komentarą

Vietos Panevėžio mieste, kuriose rasite automatinius išorinius defibriliatorius (ADI) pirmąjai pagalbai teikti

Defibriliatorius (AID) – efektyviausia pasaulyje žinoma gaivinimo priemonė, kurią staigaus širdies sustojimo atveju namuose, darbe ar viešoje vietoje per trumpiausią įmanomą laiką gali panaudoti kiekvienas praeivis iki atvykstant greitajai medicinos pagalbai ir išgelbėti gyvybę.

Automatiniai išoriniai defibriliatoriai (ADI)

Panevėžio mieste

 • Panevėžio miesto poliklinika (Nemuno g. 75),
 • Panevėžio fizinės medicinos ir reabilitacijos centras (Nemuno g. 75),
 • Panevėžio rajono poliklinika (A. Jakšto g. 4),
 • Konsultacijų poliklinika (A. Jakšto g. 6),
 • Parduotuvės „LIDL“ (Kosmonautų g. 14; J. Basanavičiaus g. 67; Smėlynės g. 112 A),
 • Parduotuvės „Rimi“ (Savitiškio g. 61; Klaipėdos g. 82; Ragaudžių g. 2),
 • „Kalnapilio arena“ (Parko g. 12),
 • Sveikatingumo klubas „Impuls“ (Parko g. 14), SEB bankas (Vasario 16-osios g. 10),
 • Teritorinė ligonių kasa (Respublikos g. 66).

Pirmosios pagalbos teikimo mokymai visuomenei vykdomi Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biure, Respublikos g. 68  (II a. salė).

Registracija tel. 8 671 42862, el. p. ala.kuzmiene@panevezysvsb.lt

Pagal Panevėžio greitosios medicinos pagalbos stoties informaciją parengė Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Ala Kuzmienė.

Paskelbta temoje Naujienos | Pažymėta , | Parašykite komentarą

Kviečia į nemokamą paskaitą apie vaikų emocinius poreikius

Sausio 18 d. (trečiadienį) viešbučio „Romantic“ Senvagės salėje (Kranto g. 24) vyks nemokama paskaita „Vaikų emociniai poreikiai: kaip suaugusieji gali jiems atliepti“.

Psichologė dr. Jurgita Smiltė Jasiulionė papasakos apie svarbiausius vaiko raidos uždavinius skirtingais amžiaus tarpsniais, taip pat – koks suaugusiųjų elgesys padeda atliepti vaiko emocinius poreikius.  

Deja, ne visi vaikai savo aplinkoje turi suaugusių žmonių, kuriais gali pasitikėti, kurti saugų santykį. Todėl emocinės paramos tarnybos atlieka svarbų vaidmenį išklausydamos ir palaikydamos vaikus. „Vaikų linija“ kasdien sulaukia per 300 vaikų ir paauglių kreipimųsi telefonu bei internetu. Vaikai nori pasikalbėti įvairiomis temomis: apie santykius su tėvais, bendraamžiais, patyčias, savižudybę, nerimą, vienišumą, valgymo sutrikimus, lytinę orientaciją, tapatybę ir t. t.

Kai suaugusieji kalba apie vaikus, neretai tenka girdėti apie jų „kaprizus“, „reikalavimus“, „nepasotinamus norus“ ar „ožius“. Bet jeigu įdėmiau pažvelgtume, kas slepiasi už taip pavadinto vaikų elgesio, anot „Vaikų linijos“ psichologės dr. Jurgitos Smiltės Jasiulionės, greičiausiai aptiktume, kad vaikai turi tam tikrų neatlieptų emocinių poreikių ir ieško būdų, kaip suaugusiesiems apie juos papasakoti. „Dažnai suaugusiesiems nekyla abejonių, kad vaikui svarbu pavalgyti, pamiegoti, pailsėti – juk taip siekiame patenkinti vaikų fizinius poreikius. Tačiau emociniai vaiko poreikiai neretai nuvertinami, tarytum vaikui netinkama siekti suaugusiųjų dėmesio, artumo, norėti būti autonomiškam ar jaustis išgirstam ir gerbiamam. Emocinis maitinimas ne mažiau reikšmingas kaip ir fizinis, tad labai svarbu, kad suaugusieji mokėtų atpažinti skirtingo amžiaus vaikų emocinius poreikius ir tinkamai į juos reaguoti. Pavyzdžiui, 8 metų vaikas yra labai judrus, negali susikaupti – iš tiesų tai gali slėpti vaiko nerimą ir rodyti, kad jis nesijaučia pakankamai saugus. Arba dvylikametį labai sunku įtraukti į kokias nors veiklas, jis atrodo nemotyvuotas, „tingintis“ ką nors daryti – tai gali slėpti trapią vaiko savivertę, todėl jis nesąmoningai renkasi geriau būti nematomas, nieko nedaryti, negu bandyti padaryti ir patirti nesėkmę“, – sako psichologė. 

Vaikus išklauso, priima juos tokius, kokie yra, ir palaiko savanoriai-konsultantai, kurie pirmiausia baigia parengiamuosius mokymus ir jų metu įgyja teorinių bei praktinių žinių apie emocinę paramą. Todėl „Vaikų linijos“ savanoriu gali tapti bet kokios specialybės ar išsilavinimo žmogus, svarbiausia turėti motyvacijos ir galimybių skirti dalį savo laiko mokymams ir savanorystei.

Šiuo metu savanoriauti „Vaikų linijoje“ gali bet kur gyvenantys žmonės – tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, mat, konsultuoti internetiniais pokalbiais galima per nuotolį – tereikia interneto ryšio ir kompiuterio.

Sausį ir vasarį vyksta savanorių atrankos į naujas „Vaikų linijos“ parengiamųjų mokymų grupes, besidomintys kviečiami registruotis į nuotolinius informacinius susitikimus, kurių datos skelbiamos „Vaikų linijos“ interneto svetainėje www.vaikulinija.lt. Daugiau apie savanorystę norintys išgirsti panevėžiečiai kviečiami į šį susitikimą. Susitikimą drauge su „Vaikų linija“ organizuoja Panevėžio jaunimo organizacijų sąjunga „Apskritasis stalas“.

Projektas „Savanorystės „Vaikų linijoje“ skatinimas visoje Lietuvoje: naujų savanorių pritraukimas iš regionų, savanorių mokymai, kvalifikacijos kėlimas bei motyvavimas“ yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo lėšomis, dalis.

Renginys nemokamas, tačiau norinčius dalyvauti kviečiame registruotis ČIA.

Paskelbta temoje Naujienos, Renginiai | Pažymėta , , | Parašykite komentarą

Iššūkis kovojant su tuberkulioze – atsparumas vaistams

Apie seną bene 9 tūkst. metų gyvuojančią ligą tuberkuliozę aktyviai kalbame ir šiais laikais. Pasak Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktoriaus pavaduotojos Virginijos Vaičekonienės, šiuo metu itin nerimą kelia atspari vaistams ligos forma, kai nustatyta mikrobakterija yra atspari keliems ar daugeliui vaistų, skirtų ligai gydyti.

Skatina ligų protrūkį

„Tuberkuliozė – išgydoma liga. Svarbu laiku kreiptis į medikus, neužleisti ligos, vartoti vaistus taip, kaip nurodė gydytojas ir pacientas pasveiks. Deja, Lietuvoje neretai pasitaiko ir daugeliui vaistų atspari tuberkuliozė.  Tuomet jos gydymas tampa sudėtingas, o išgyvenamumas nesiekia 30 proc. Atsparumas vaistams atsiranda tada, kai jie yra netaisyklingai vartojami, ar visai nutraukiamas jų vartojimas ir ligos gydymas. Ligoniai dažnai nesilaiko gydytojų rekomendacijų ir taip daro žalą, visų pirma, sau, o taip pat ir visai visuomenei, platindami joje vaistams atsparią ligos formą. Tuberkuliozės ir kitų infekcinių ligų gydyme labai svarbus nuoseklumas, gydytojo paskirtų vaistų taisyklingas vartojimas. Negalima ir nereikia vartoti antibiotikų be gydytojo paskyrimo. Deja, ir dabar šie vaistai vis dar lengvai prieinami.

Žmonės vaistinėlėse turi įvairiausių antibiotikų likučių ir vos tik sukarščiuoja ima juos gerti nesuvokdami, kad galbūt jie serga virusine infekcija, kurios antibiotikai niekaip neveikia. Tokiu būdu tik dar labiau skatinamas atsparių vaistams bakterijų atsiradimas. Nesuprasdami kokią žalą sau ir kitiems daro, individualūs žmonės gali pridaryti daug problemų savo šalies sveikatos sistemai –  sukeldami infekcinių ligų, ypač atsparių antimikrobinėms medžiagoms, protrūkį.

Pasaulio sveikatos organizacija antimikrobinį atsparumą įvardija kaip vieną iš dešimties pagrindinių grėsmių visuomenės sveikatai greta oro taršos ir klimato kaitos, lėtinių neinfekcinių ligų, pasaulinės gripo pandemijos, dvejojimo vakcinuotis ir kt. Todėl visi – tiek gydytojai, tiek ir visuomenės sveikatos specialistai – turėtų ryžtingai veikti, kad vaistams atspari tuberkuliozės forma neišplistų mūsų mieste ir šalyje“, –  teigė V. Vaičekonienė.

Vaistus vartoja neatsakingai

Duomenys rodo, jog svarbiausia priežastis, dėl kurios didėja antibakterinis atsparumas būtent ir yra  – pernelyg dažnas ir neteisingas antibakterinių preparatų vartojimas. Dėl jo infekcijos, pavyzdžiui, pneumonija, tuberkuliozė, salmoneliozė, kurios anksčiau buvo gana lengvai išgydomos skiriant antibiotikus, tampa vis didesniu iššūkiu kovoje dėl paciento sveikatos ar net gyvybės. Savo ruožtu, Pasaulio sveikatos organizacija pabrėžia, kad antibakterinis atsparumas yra viena iš didžiausių grėsmių pasaulio gyventojų sveikatai.

Tuo metu Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai plačiai skleidžia informaciją, kokį pavojų kelia neatsakingas antibiotikų vartojimas. Dalinasi naujovėmis su miesto bendruomene, edukuoja visuomenę, nes mato poreikį ir būtinybę.

„Mokyklose dirbančios biuro visuomenės sveikatos specialistės dirba su mokiniais ir vykdo šviečiamąjį darbą aiškindamos apie bakterijų atsparumą antimikrobinėms medžiagoms, kaip jis susikuria, kaip atsakingai reikia vartoti antibiotikus. Priešingu atveju, ligą sukėlusios bakterijos, esančios mūsų organizme, gali tapti atsparios šiems vaistams“, – teigė V. Vaičekonienė ir pridūrė, kad Biuro specialistai dirba ir su suaugusiais – organizuoja mikroorganizmų atsparumo antimikrobinėms medžiagoms tema seminarus ir paskaitas.

Deja, tarp Europos Sąjungos šalių kol kas Lietuva yra viena iš „pirmaujančių“ tiek bendru sergamumu tuberkulioze, tiek sergančiųjų daugeliui vaistų atsparia tuberkulioze skaičiumi. Daugiausiai TB atvejų fiksuojama Rumunijoje. Bulgarija, Estija, Latvija, Lietuva yra panašiame lygyje. Europos regione blogiausia padėtis sergamumo TB prasme yra Rusijoje, Ukrainoje, Rumunijoje ir Turkijoje.

Ligai amžius nesvarbus

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai, atliekantys epidemiologinę priežiūrą ir kontrolę, surenka iš atvira tuberkulioze sergančių asmenų išsamią informaciją apie užsikrėtimo aplinkybes ir apie asmenis, su kuriais turėjo sąlytį.

Specialistai informuoja asmenis, turėjusius artimą sąlytį, apie priemones, kurias jiems būtina atlikti (sveikatos būklės stebėjimas, patikrinimas dėl tuberkuliozės) ir kontroliuoja, kad jos būtų įvykdytos, o ištyrimą pagal kompetenciją atlieka šeimos gydytojas, gydytojas pulmonologas arba vaikų pulmonologas. Taip pat NVSC specialistai periodiškai informuoja visuomenę tuberkuliozės tema, atkreipiant dėmesį į apsisaugojimo nuo tuberkuliozės būdus. Informavimas vykdomas įvairia forma: mokymų, pranešimų, filmukų ir kt.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėjos Dovilės Brajinskienės duomenimis, šių metų sausio-lapkričio mėn. Panevėžio apskrityje užregistruoti 42 kvėpavimo organų tuberkuliozės atvejai. Susirgo 31 vyras ir 11 moterų. Panevėžio mieste registruoti 8 atvejai, Panevėžio rajone – 10 susirgimų.

Pasak D. Brajinskienės, tuberkulioze gali susirgti bet kas, tačiau dauguma žmonių, sergančių šia liga (apie 90 proc.), yra suaugę ir tarp vyrų atvejų yra daugiau nei tarp moterų.

„Latentinė tuberkuliozės infekcija – t. y. būsena, kai užsikrėtus žmogus neserga tuberkulioze ir nėra užkrato šaltinis kitam asmeniui, tačiau turi didesnę riziką ateityje susirgti šia liga. Latentinė tuberkuliozės infekcija labiausiai progresuoja tarp mažų vaikų (iki 2–5 m., nes mažų vaikų ląstelinis imunitetas kiekybiniu ir kokybiniu požiūriu yra nepakankamai subrendęs). Rizika susirgti tuberkulioze užsikrėtus tuberkuliozės bakterija šiek tiek sumažėja 5–10 metų amžiuje. Paauglystės laikotarpiu rizika vėl padidėja. Latentinė tuberkuliozės infekcija greičiau progresuoja tarp jaunų suaugusiųjų bei asmenims virš 60 metų, – teigė D. Brajinskienė ir pateikė duomenis: – Panevėžio apskrityje 2022 m. daugiausiai sirgo 45–54 m. asmenų – 12 atvejų ir 55–64 m. – 11 atvejų. Daugiausia susirgimų registruojama asmenims, priklausantiems rizikos grupei“.

Pavojus rizikos grupei

Paklausta, kas turi didžiausią riziką užsikrėsti šia liga, D. Brajinskienė paaiškino, kad sveikam organizmui pavojinga ne atsitiktinė tuberkuliozės mikrobakterijų (TM) dozė, o daugkartinis masyvus bakterijų patekimas į organizmą, t. y. pavojinga tiems, kurie ilgą laiką praleidžia kartu (gyvena, dirba, mokosi ir pan.) su ligoniu bei bendrauja mažesniu nei 1 metro atstumu.

„Užsikrėsti ir susirgti tuberkulioze didžiausią riziką turi rizikos grupei priklausantys asmenys (sergantys onkologinėmis ligomis, patyrę skrandžio ar žarnų rezekciją (pašalinimą), taip pat sergantys cukriniu diabetu, lėtiniu inkstų nepakankamumu, priklausomi nuo alkoholio, narkotinių ir kitų psichoaktyvių medžiagų, užsikrėtę ŽIV ir kt.)“, – sakė D. Brajinskienė.

Apsauga – skiepai

Anot vedėjos, tuberkuliozės sukėlėjas perduodamas oro lašeliniu (aerozoliniu) būdu, kai sergantis atvira plaučių tuberkulioze asmuo skrepliuodamas, kosėdamas, čiaudėdamas, garsiai kalbėdamas, dainuodamas, dažniausiai iki 1 metro atstumu aplink save paskleidžia sukėlėjus, kuriuos sveikas žmogus įkvepia.

Ankstyvas tuberkuliozės ligos išaiškinimas (diagnostika) ir nuoseklus gydymasis gali padėti ne tik pacientui, bet ir užkirsti kelią infekcijos plitimui visuomenėje.

Svarbi tuberkuliozės profilaktikos priemonė – skiepijimai BCG vakcina, kuri apsaugo mažus vaikus nuo itin sunkių tuberkuliozės formų. Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių Lietuvoje nuo tuberkuliozės skiepijami naujagimiai 2–3 dieną po gimimo.

Be to, pasak vedėjos, labai svarbu profilaktiškai tikrintis sveikatą, atlikti tuberkulino testą – vaikams iki 7-erių metų amžiaus ir rizikos grupėms priklausantiems asmenims. Taip pat, itin svarbu laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo higienos, pasirūpinti tinkamu patalpų vėdinimu, jų švara. Visavertė mityba, grūdinimasis, buvimas gryname ore, darbo ir poilsio režimo užtikrinimas bei teigiama psichologinė aplinka – priemonės, stiprinančios imunitetą ir padedančios apsisaugoti nuo šios ligos.

Paklausta, ar viešose vietose dėvint apsaugines veido kaukes jos padėtų apsisaugoti nuo tuberkuliozės, D. Brajinskienė paaiškino: „TM platinimo tikimybė sumažėja, jeigu atvira plaučių tuberkulioze sergantis ligonis dėvi medicininę kaukę, kurios sulaiko sergančiųjų iškvepiamame ore esančius tuberkuliozės sukėlėjus. Sveikatos priežiūros darbuotojams, teikiantiems paslaugas sergantiems tuberkulioze, rekomenduojama dėvėti respiratorius“.

Ligą išduoda simptomai

Į klausimą, kokie simptomai išduoda, kad žmogus gali būti užsikrėtęs tuberkulioze, D. Brajinskienė atsakė: „Užsikrėtę asmenys savo organizme turi TM, bet jos nėra aktyvios ir nesukelia ligos. Užsikrėtęs, bet nesergantis tuberkulioze asmuo neturi jokių požymių, jaučiasi normaliai, neužkrečia TM kitų žmonių. Tokiam asmeniui dažniausiai būna teigiamas odos testas, tačiau normali krūtinės rentgeno nuotrauka ir skreplių tyrimas. Aktyvia tuberkuliozės liga, kuri yra užkrečiama, sergantiems pacientams gali pasireikšti bendrieji simptomai, tokie kaip karščiavimas, nuovargis, apetito stoka ir svorio netekimas, nuolatinis kosulys bei kosulys krauju, sergant pažengusia liga. Tačiau kai kurie pacientai, sergantys aktyvia TB, gali būti besimptomiai – t. y. subklinikinė tuberkuliozė“.

Vedėja sako, kad tuberkuliozės infekcija yra ypač grėsminga naujagimiams ir kūdikiams bei vaikams iki 5 metų dėl pilnai nesusiformavusio imuniteto. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, 2020 m. pasaulyje tuberkulioze susirgo 9,9 mln. žmonių.

Nepaisant to, kad liga yra išvengiama ir išgydoma, kiekvienais metais nuo tuberkuliozės miršta 1,5 mln. žmonių.

Paskelbta temoje Naujienos | Pažymėta , , | Parašykite komentarą

Sveikatos stiprinimo programa, skirta širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto profilaktikai

Širdies ir kraujagyslių ligos visame pasaulyje siejamos su netinkama žmonių gyvensena: nesveika mityba (maiste per daug riebalų, cholesterolio, druskos), rūkymu, sumažėjusiu fiziniu aktyvumu, antsvoriu bei negydomu padidėjusiu arteriniu kraujospūdžiu ar cukriniu diabetu. Užsienio ir mūsų šalies patirtis rodo, kad galima išvengti daugelio širdies ir kraujagyslių ligų bei pailginti žmonių gyvenimą. 

Programa vykdoma vadovaujantis Sveikatos stiprinimo programos, skirtos širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto profilaktikai, tvarkos aprašu. Patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. rugsėjo 22 d. įsakymu Nr. V-979 (Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2020 m. balandžio 8 d. įsakymo Nr. V-776 redakcija).
Sveikatos stiprinimo programos tikslas: motyvuoti gyventojus gyventi sveikiau, kokybiškiau ir sumažinti širdies bei kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto riziką.

Programa skirta:

 • suaugusiems asmenims, kuriems nustatyta širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizika;
 • suaugusiems asmenims, kurie savanoriškai kreipiasi dėl dalyvavimo programoje.

Programos teorinių ir praktinių užsiėmimų metu suteikiama informacija šiomis temomis:

 • širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto rizikos veiksniai ir jų profilaktika, sveikatos rodiklių supratimas;
 • mitybos reikšmė lėtinių neinfekcinių ligų atsiradimui bei profilaktikai;
 • sveikatai palankaus maisto gaminimo principai;
 • sveikatinamojo fizinio aktyvumo reikšmė širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto profilaktikai;
 • streso reikšmė širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto atsiradimui. Streso valdymas.

Programos metu su jumis bendrauja:

 • gydytojas kardiologas;
 • psichologas;
 • mitybos specialistas;
 • visuomenės sveikatos specialistai;
 • sporto treneris.
  Programos trukmė 2-3 mėn. (užsiėmimai vyksta vieną kartą per savaitę).

Programa finansuojama Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos lėšomis.

Dėl dalyvavimo Programoje kreipkitės į savo šeimos gydytoją arba į Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biurą, Respublikos g. 68 (II a. 7 kab.), tel.: (8 45) 46 75 06, 8 671 42862 arba rašykite Programos koordinatorei Alai Kuzmienei el. p. ala.kuzmiene@panevezysvsb.lt

Paskelbta temoje Naujienos, Renginiai | Pažymėta , , | Parašykite komentarą

Sausio–vasario mėnesių žurnalas – „Psichologija Tau“

Stiprus naujas startas – pasiekite savo tikslus;
Naujas įgūdis per 20 valandų;
Saugus prisirišimas = saugūs santykiai;
Kaip išsirinkti psichoterapeutą?;
Geismo anatomija: kaip iš įsimylėjėlių nevirsti kambariokais;
Skydas nuo manipuliacijų;
10 laimės įpročių;
Kelioninis stresas: ar tikrai verta pirkti lėktuvo bilietą?;

Šiuos ir kitus straipsnius skaitykite sausio–vasario mėnesių žurnale – „Psichologija Tau“. Žurnalo ieškokite mūsų bibliotekose

Paskelbta temoje Naujienos | Pažymėta | Parašykite komentarą

Žmonėms su negalia svarbiausia informacija – lengvai suprantama ir gestų kalba

Nuo metų pradžios atsivėrus daugiau galimybių žmonėms su negalia atviroje rinkoje, jiems aktuali informacija apie dalyvavimo darbo rinkoje galimybes bei darbo kodekso garantijas, galimybes derinti šeimą ir darbą jau prieinama lengvai suprantama kalba ir lietuvių gestų kalba.

Tai aktualu ne tik žmonėms, turintiems intelekto negalią, bet ir vyresnio amžiaus žmonėms, o ir kitiems visuomenės nariams.

Informacinėje svetainėje www.negalianetrukdo.lt galima lengvai suprantama kalba perskaityti ar peržiūrėti video lietuvių gestų kalba apie darbą atviroje darbo rinkoje: nuo ko pradėjo jo paieškas, kokias paslaugas ieškantys darbo gali gauti Užimtumo tarnyboje, kaip susikurti darbo vietą sau, kokia parama priklauso darbdaviams, įdarbinantiems žmogų su negalia, kokios papildomos naudos darbe priklauso žmogui su negalia.

Informacinėje svetainėje www.seimairdarbas.lt žmonės su negalia ras informaciją lengvai suprantama kalba ar galės peržiūrėti video lietuvių gestų kalba apie kasmetines ir nemokamas atostogas, papildomas laisvas dienas, nuotolinį darbą ir patogesnį darbo laiką, darbo sutarties nutraukimą ir kt. Čia rasite visą naujausią informaciją apie šeimos ir darbo įsipareigojimų derinimą, aktualią informaciją dirbantiems ir auginantiems vaikus.

Primename, kad lengvai suprantama kalba yra parengta informacija apie asmeninio asistento pagalbą: asmeninės pagalbos poreikio nustatymą, teikimo tvarką, mokėjimą už asmeninę pagalbą ir kt.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos užsakymu „Spinter“ atlikta apklausa atskleidė, kad šalies visuomenė yra pasiruošusi platesniam žmonių su negalia įsitraukimui į darbo rinką ir, suprantama, visuomeninį gyvenimą. Absoliuti dauguma (95 proc.) respondentų patvirtino, kad sutiktų dirbti su kolega, turinčiu negalią, jeigu jo kompetencija būtų pakankama. Net 92 proc. visų tyrimo dalyvių patvirtino, kad, būdami darbdaviu, priimtų į darbą žmogų su negalia, jeigu jo kompetencija būtų pakankama. 

Tikimasi, kad nuo 2023 m. pradžios įsigaliosiančios naujovės bus papildoma paskata dirbti tiek žmonėms su negalia, tiek juos į darbą priimantiems darbdaviams. Nuo kitų metų valstybės parama ir paslaugos keliaus paskui žmogų. Visos reikiamos paslaugos ir priemonės – darbo vietos pritaikymas, subsidijos darbo asistento išlaidoms, aktyvios darbo rinkos politikos priemonių kompleksas, įdarbinimas subsidijuojant – sukurs vienodas sąlygas žmonėms su negalia dirbti atviroje darbo rinkoje. Taikant prevencines priemones – lydimąją pagalbą, mokant subsidiją darbo asistentui, subsidiją darbo vietai pritaikyti ne tik bedarbiams, bet ir užimtiesiems – bus išvengta jau dirbančiųjų asmenų, įgijusių negalią, iškritimo iš darbo rinkos. 

Įsipareigojimų šeimai turintys darbuotojai turi teisę pasinaudoti tam tikromis papildomomis garantijomis, o darbdavys privalo imtis priemonių padėti darbuotojui vykdyti jo šeiminius įsipareigojimus. Darbo kodeksas reglamentuoja teisę į nemokamą laisvą laiką šeimos poreikiams, ne visą darbo laiką, nuotolinį darbą, lankstų ir individualų darbo laiko režimą, darbo sutarčių įvairovę, mamadienius ir tėvadienius. 

Parengta pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos inf. 

Paskelbta temoje Naujienos | Pažymėta , | Parašykite komentarą

Gydytojos paskaita apie imunitetą

Parko bibliotekoje, senjorų klube, sausio 11 d., trečiadienį, 15.30 val. gydytoja Tatjana Tichonova skaitys paskaitą „Imunitetas ir natūralūs jo stiprinimo būdai“.

Maloniai kviečiame susidomėjusius. Renginys nemokamas.

Paskelbta temoje Naujienos, Renginiai | Pažymėta | Parašykite komentarą